ابعاد کولینگ تاور فایبرگلاس مدار باز و نحوه ساخت آن

کولینگ تاور

کولینگ تاور مدار باز دستگاهی است برای خنک کردن دستگاه های هیدرولیکی که در کارخانه های صنایع شیمیایی یا صنعتی کار می کنند.
کولینگ تاور مدار باز، کولینک تاور مدار بسته و کولینگ تاور هیبریدی از جمله انواع مختلف برج خنک کننده هستند. برج خنک کننده نام فارسی کولینگ تاور است.

کولینگ تاور مدار باز

برای متعادل کردن دمای روغن سیال داخل دستگاه های صنعتی مانند دستگاه تزریق پلاستیک که با کار زیاد، دمای بسیار بالایی پیدا می کند از کولینگ تاور یا برج خنک کننده استفاده می شود.
در کولینگ تاور مدار باز همان طور که از نامش پیداست بین آب داغ و هوا فضای باز وجود دارد و این یک عامل اصلی برای کاهش دمای آب است. از طرفی فن های کولینگ تاور هوا را از بالای دستگاه به جریان می اندازد و با پاشیدن آب برخورد آب و هوا را بیشتر می کند. آب خنک شده به پایین کولینگ تاور یعنی آنجا که حوضچه آب خنک هست ریخته می شود. برخورد آب داغ و هوا باعث تبخیر می شود و حجم آب سیال پس از مدتی کاهش میابد. به همین دلیل در کولینگ تاور مدار باز یک جریان آب مداوم باید به کولینگ تاور وارد شود.

تفاوت چیلر با برج خنک کننده

چیلر نیز مانند برج خنک کننده یک دستگاه خنک کننده در فضاهای صنعتی و حتی مسکونی است.
یک برج خنک‌ کننده از پمپ‌ برای چرخش آب استفاده می‌کند. پمپ، انرژی و توان الکتریکی زیادی مصرف می‌کند. برج‌ خنک ‌کننده ظرفیت خنک کنندگی بیشتری را دارد که به بهره‌وری انرژی بیشتر کمک می‌کند.
بازه دمایی چیلر و برج خنک کننده با هم تفاوت دارد. چیلر و برج خنک کننده هر دو آب را خنک می کنند، اما هر کدام در شرایط خاصی استفاده می شوند. وقتی که دمای مورد نیاز، برای مصرف کننده از حداکثر دمای مرطوب محیط  کمتر است باید از چیلر استفاده شود و اگر دمای مورد نیاز، بالاتر از حداکثر دمای مرطوب محیط باشد باید از برج خنک کننده استفاده کرد.

کارشناسان ما در مورد انتخاب دستگاه مناسب به شما مشاوره رایگان خواهند داد.
بازه دمایی تعریف شده واحد مصرف کننده آب خنک عاملی است که براورد می کند کدام دستگاه چیلر یا برج خنک کننده مورد نیاز است. البته می توان از چیلر در محدوده دمایی برج خنک کننده هم استفاده نمود ولی صرفه اقتصادی ندارد.

ابعاد کولینگ تاور

در حالت کلی ضخامت بدنه فایبرگلاسی کولینگ تاور  بین ۷ تا ۹ میلیمتر می باشد و در سازه های صنعتی یعنی کولینگ تاور صنعتی ضخامت بدنه تا ۱٫۵ سانتیمتر قابل افزایش است.
کولینگ تاور در مدل های ۱۰ تن تا ۳۰۰ تن تولید می شوند که در این مدل ها فن در یک طرف نصب می شود و اصطلاحا یک طرفه به آن ها می گویند. نوع دیگر ۳۴۰ الی ۱۱۴۰ تن است که فن ها در دو قسمت برج خنک کننده نصب می شوند. همچنین ابعاد کولینگ تاور می تواند از اندازه های کوچک چند متری که روی پشت بام ها نصب می شود باشد تا ارتفاع ۲۰۰ متری که در کارخانه های صنعتی نصب می شود. باید برسی شود نیاز کارگاه به چه صورت است.

محل نصب کولینگ تاور در جایی باید باشد که مانعی در اطراف آن برای ورود جریان هوای تازه به داخل وجود نداشته باشد. در صورت استفاده از چند کولینگ تاور باید چیدمان را طوری قرار داد که هوای گرم خروجی هر یک در دیگری وارد نشود.
اگر کولینگ تاور در داخل ساختمان و یا بین دیوارها نصب شود موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد:
باید فضای کافی در اطراف کولینگ تاور باشد تا هوا به راحتی وارد دستگاه شود
هوای گرم خروجی باید از طریقی از محیط دستگاه دور شود و اگر دوباره وارد شود راندمان دستگاه بسیار پایین می آید.

تعیین محل نصب کولینگ تاور به عوامل دیگر هم وابسته است مانند استحکام محل نصب، تجهیزات اضافی برای تقویت آن، هزینه فراهم کردن تجهیزات اضافی برای برج و مسائل مربوط به معماری ساختمان که همه این ها با توجه به نیاز و محیط کاری قابل تغییر است.

پکینگ کولینگ تاور

قطعه پکینگ که در برج خنک کننده یا کولینگ تاور (Cooling Tower)نصب می شود، برای سطح انتقال حرارت در برج خنک کننده عمل می کند. استفاده از پکینگ در برج خنک کننده برای افزایش راندمان عملکرد دمایی برج است. با استفاده از مقدار مناسبی از پکینگ می توان راندمان برج را زیاد کرد. پکینگ سطح تماس آب و هوا را افزایش می دهد و باعث می شود در زمان کوتاه تری دمای آب ورودی کاهش یابد. قیمت پکینگ برج خنک کننده تقریبا ۱۰ تا ۲۰ درصد قیمت کل کولینگ تاور است.
پکینگ‌ها به شکل شبکه‌ای هستند و در دو نوع غشایی و اسپلش در برج خنک کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قیمت کولینگ تاور فایبرگلاس

اگر بخواهیم از وجهی دیگر کولینگ تاور را دسته بندی کنیم باید گفت کولینگ تاور به چند شکل موجود است:
۱- کولینگ تاور فایبرگلاس یا برج خنک کننده فایبرگلاس
۲ –  فایبرگلاس مخروطی
۳ – مکعبی
۴ – مداربسته
۵ – مدار باز

کولینگ تاور فایبرگلاس یک آلیاژ جدید در ساخت کولینگ تاور مدار باز و سایر برج های خنک کننده است که دارای وزن کم و ویژگی های خاصی است. مهم ترین خصوصیت برج خنک کننده فایبرگلاس که موجب استقبال فراوان از آن شده است  صدای کم کولینگ تاور و قدرت بالای فن کولینگ تاور است.
فایبرگلاس آلیاژِی است که ضد اکسید شدن است و وارد واکنش های شیمیایی که به مرور زمان در دستگاه های صنعتی رخ می دهد نمی شود. وزن سبک آن بسیار حائز اهمیت است و کار نصب و رفع عیوب احتمالی را بسیار ساده کرده است.
قیمت کولینگ تاور فایبرگلاس، بسته به نیاز کارگاه صنعتی شما متغیر است. نوع قطعات انتخابی و متراژ مورد نیاز و نوع فن و پکینگ ها در قیمت گذاری تاثیر مستقیم دارد. کارشناسان ما پس از برسی قیمت پیشنهادی را به شما بازگو خواهند کرد.
نگران قیمت کولینگ تاور فایبرگلاس نباشید، زیرا این یک هزینه به جا و لازم برای کارخانه یا محیط کاری شما است و بهترین انتخاب در این حوزه خواهد بود. ما در این زمینه به تجربه کافی رسیده ایم و آن را با شما مشتری عزیز در میان خواهیم گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید