استاندارد کولینگ تاور فایبرگلاس از نوع مدار باز

کولینگ تاور

استاندارد کولینگ تاور فایبرگلاس در انجمن تخصصی که در آمریکاست تدوین می شود. کولینگ تاور با جنس فایبر گلاس و از نوع مدار باز در کشورهای صنعتی ساخته می شود.
دستگاه تزریق پلاستیک از جمله دستگاه های پرکاربرد در صنایع مختلف است. دور بر ما پر است از وسایل و ابزاری که از زیر تیغ دستگاه تزریق پلاستیک گذشته است. در کنار دستگاه ترزیق پلاستیک که یک دستگاه پرحرارت است وجود کولینگ تاور یک امر حیاتی است.

کولینگ تاور چیست؟

کولینگ تاور یا برج خنک کننده یک دستگاه کمک کننده و خنک کننده برای صنایع پتروشیمی و صنعتی است. کولینگ تاور که از اندازه های کوچک تا بسیار بزرگ موجود است، حرارت بسیار بالایی که ممکن است در فضای کار کارخانه ها و پالایشگاه ها ایجاد شود را خنک می کند. بسته به نوع استفاده اندازه و طراحی و جنس استفاده شده برای کولینگ تاورها متفاوت می شود. قیمت کولینگ تاور نیز بر اساس اجزای اسمبل شده داخل بدنه آن است.
کولینگ تاور فایبر گلاس از نوع مدار باز به برجی گفته می شود که سیستم خنک کردن آب در آن به نحوی است که آب داغ و هوا تماس مستقیم با هم دارند و به دلیل تبخیر آب و کم شدن حجم آب، باید آب به مخزن کولینگ تاور اضافه شود. استاندارد کولینگ تاور فایبرگلاس از نوع مدار باز با نام های دیگری نیز شناخته می شود، کولینگ تاور تر یا مرطوب به همین معنا است.

 

اساس کار کولینگ تاور

مبنای کار برج خنک کننده یا همان کولینگ تاور، بر اساس تبخیر آبی است که در کولینگ تاور در جریان است.به آب موجود در کولینگ تاور سیال گفته می شود. در ابتدا مفهوم تبخیر سطحی را بیان می کنیم که این مهم، یکی از اصول انتقال حرارت در کولینگ تاورها است. تبخیر سطحی به فرایندی گفته می شود که در آن مایع به بخار تبدیل می شود و هدف از این عمل جذب گرمای موجود در محیط است.

دمای خشک در محیط، به دمایی گفته می شود که دماسنج از محیط در فضای باز نشان می دهد. البته مکانی که در معرض مستقیم نور آفتاب نباشد. اما دمای مورد نیاز دیگر در کار کولینگ تاور دمای مرطوب است. اگر دور دماسنج یک پارچه خیس باشد و در محیط باز دما را نشان دهد. به این دمای تعادلی گفته می شود که به میزان دمای خشک هوا و رطوبت نسبی و ارتفاع از سطح دریا وابسته است . این دو دما برای محاسبات کاری و طراحی کولینگ تاور نیاز است. مثلا برای کولینگ تاورهایی که در تهران نصب می شود دمای خشک ۴۰ درجه و دمای مرطوب را ۲۲ درجه در نظر می گیرند.
تعریف دمای مرطوب در طراحی کولینگ تاور ها به این دلیل است که ظرفیت مشخص و یکسانی ندارند. بیان ظرفیت کولینگ تاورها بر اساس تن تبرید نمی توانند کار کنند زیرا مشخصات یک کولینگ تاور ی که در تهران استفاده می شود با یک کولینگ تاور که مثلا در شهرهای نزدیک دریا نصب می شوند کاملا متفاوت هستند.

روش انتخاب کولینگ تاور

نحوه انتخاب یک کولینگ تاور مسئله ای است که همیشه کار فرمایان را با تردید مواجه می کند. به همین دلیل قبل از اقدام باید در مورد نیازهای خود و دستگاه های موجود بازار تحلیل لازم را داشته باشند. یکی از مهمترین مسائل برای انتخاب دستگاه کولینگ تاور شکل و اندازه آن است. فضایی که برای این برج خنک کننده در نظر گرفتید چقدر است؟ جدای از این قضیه شکل بطری مانند کولینگ تاور ها که تا چند سال پیش هم تولید می شد با نتایج خوبی همراه نبود و کارایی بسیار پایینی داشت.
به همین دلیل در سال های اخیر اشکال مکعبی و کانتر فلو پیشنهاد می شود. خرید کولینگ تاور به شکل مکعبی به دلیل ساختار صحیح و استحکام بالا باعث می شود تا گیربکسی که درون کولینگ تاور نصب می شود راحت باشد. شکل مکعبی با پایه دایره ای شکل خرابی کمتری دارد.

در قدم بعدی برای انتخاب کولینگ تاور باید نوع کاربری آن را مشخص کنید. کاربری مسکونی و صنعتی در انتخاب کولینگ تاور متفاوت است. برای طراحی کولینگ تاور فقط دانستن ظرفیت برج خنک کننده کافی نیست و طراحی ابعاد و اندازه آن کاملا به شرایط کاری بستگی دارد.

 

قیمت کولینگ تاور

برای طراحی و تولید یک دستگاه کولینگ تاور دقیق و درست باید چندین فاکتور مهم در نظر گرفته شود، این موارد از سوی مسئول دستگاهی که نیاز به خنک کاری دارد باید اعلام شود. اولین عدد مهم در مورد دمای آب ورودی کولینگ تاور است و عدد مهم دیگر دمای آب مورد نیاز در هنگام خروج از برج خنک کننده است. همچنین دمای آب در گردش و موقعیت مکانی کولینگ تاور نیز حائز اهمیت است.
از مهمترین تاثیراتی که آب روی طراحی کولینگ تاور دارد روی انتخاب نوع پکینگ کولینگ تاور است. اگر سختی آب بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ باشد قطعا از پکینگ های فیلم استفاده می شود که باعث می شود قیمت تمام شده کولینگ تاور نیز کاهش یابد اما اگر سختی آب خیلی بیشتر از این ارقام باشد قطعا باید از پکینگ هایی استفاده شود که ضد رسوب باشد زیرا اگر پکینگ مناسبی برای کولینگ تاور انتخاب نشود ، پس از مدتی پکینگ دچار گرفتگی و رسوب می شود و بازدهی و کارآیی کولینگ تاور را بسیار پایین می آورد.

اما فقط مشکل سختی آب نیست. مشکل دیگری که برای آب در گردش کولینگ تاور پیش می آید میزان اسیدی یا قلیایی بودن آن است. حتما برای انتخای تجهیزات و قطعات داخلی کولینگ تاور باید این مهم را نیز در نظر گرفت. قیمت کولینگ تاور با همین مسائل قابل تغییر است. مثلا اگر میزان PH  آب برج خنک کننده از ۶ تا ۸ باشد امکان ایتفاده از قطعات گالوانیزه وجود دارد . اما اگر آب شدیدا قلیایی یا اسیدی باشد از قطعاتی از جنس استیل باید برای کولینگ تاور استفاده کرد. حتی موضوع از این هم حساس تر می شود اگر میزان اسیدی یا قلیایی بودن از ۴ کمتر یا از ۹ بیشتر باشد برای این دو حالت نیز باید از جنس رزین برای قطعات درونی کولینگ تاور استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید