استاندارد کولینگ تاور های فایبرگلاس مدار باز ساخت ایران

کولینگ تاور

استاندارد کولینگ تاور در حقیقت توسط انجمن CTI آمریکا تدوین می شود. کولینگ تاور با جنس فایبر گلاس و نوع مدار باز علاوه بر کشورهای صنعتی در ایران هم ساخته یا اسمبل می شود. بیشتر تولیدکنندگان و صاحبان این صنعت عضو  انجمن CTI بوده و به جمع بندی و تنظیم استاندارهای تست و راه اندازی و مشخصات کلی کولینگ تاورها می پردازند.
کولینگ تاورها یا همان برج های خنک کننده برای دفع گرمای زیاد در مجتمع های مسکونی و واحد های صنعتی و شیمیایی کاربرد دارد. کولینگ تاورها هوای نامطبوع و گرم را تهویه میکنند. جنس فایبر گلاس در کولینگ تاورها مزیت این دستگاه پرکاربرد را دوچندان می کند که از مهمترین آنها می توان به وزن کم، قیمت مناسب و قابلیت ضد رسوب آن اشاره کرد.  برج خنک کننده فایبرگلاس دستگاهی است که با عمل تبخیر، جرم بین مایع و گاز موجود در سیستم را جابجا می کند. 


مزایای برج های فایبر گلاس

از مزایای جنس فایبرگلاس در کولینگ تاورها می توان به استفاده نکردن از جنس آهن اشاره کرد. پیش از این ساخت برج های خنک کننده فلزی مرسوم بود اما آهن موجود در فلز موجب نمکی شدت محیط ، زنگ زدگی و خوردگی بدنه می شد.  اما استفاده از جنس فایبرگلاس هم هزینه را کاهش داد و هم طول عمر استفاده از کولینگ تاور را زیاد کرد. در فایبرگلاس ماده ای به نام UV استفاده شده است که موجب می شود تا کولینگ تاور در برابر اشعه آفتاب و رطوبتی که از داخل دارد تغییر شکل و رنگ ندهد. اکثر کولینگ تاورهای فایبر گلاس به شکل استوانه ای یا ایستاده ساخته می شوند که این هم مزیت مهمی را ایجاب میکند چرا که درصدی از عمل خنک شدن به طور طبیعی یعنی با هوای بیرون اتفاق میفتد و فشار زیادی به فن ها وارد نمیشود. همچنین این شکل هندسی مقاومت کولینگ تاور در برابر لرزش و بادهای تند را زیاد کرده است . از مزایای مهم دیگر که در استاندارد های کولینگ تاور فایبرگلاس رعایت می شود . قابلیت جدا سازی یا اصطلاحا دمونتاژ کردن دستگاه است که باعث نصب سریع و آسان آن در هرجایی می شود. از طرفی اگر دستگاه نیاز به تعمیر هم پیدا کند جدا سازی و رسیدن به نقص نیز امری ساده و امکان پذیر است.


استاندارد کولینگ تاور های فایبرگلاس

 جنس بدنه کولینگ تاور فایبرگلاس، از ضخامت خوبی برخوردار است و پکینگ های آن که یک قسمت کلیدی در برج خنک کننده است عمدتا  از  PVC ساخته می شوند. پکینگ ها قابلیت تماس بین آب داغ دستگاه کولینگ تاور را با هوای آزاد برقرار می کنند . تا پایین آوردن دما در دستگاه هرچه بهتر انجام شود. پکینگ ها بسته به نوع استفاده در اشکال مختلفی عرضه می گردد. فن که عمل اصلی را در کولینگ تاور انجام می دهد در برجهای فایبرگلاس از نوع ملخی هستند و گیربکس کار شده در آن باید از مارک معتبر و خوبی باشد چرا که کار انتقال قدرت به فن با آن انجام می گیرد. استاندارد وزن کولینگ تاورهای فایبرگلاس از ۴۰ تا ۵۰۰ تن است و  با توجه به نیاز مشتری و نصب موارد دیگر مانند صداگیر یا اینورتور روی آن قابل تغییر است.

پکینگ کولینگ تاور

عضو بسیار مهم در کولینگ تاورها پکینگ یا پرکن است که عمر مفید و تعریف شده ای دارد و در طول زمان استفاده از کولینگ تاور ممکن است بارها نیاز به تعمیر یا تعویض پیدا کند. یکی از دلایل مهم آن  این است که پکینگ در تماس مستقیم با آب است. در اصل کاری  که پکینگ انجام می دهد این است که عمل تبخیر و انتقال گرما بهتر انجام شود. یک نوع پکینگ کولینگ تاور با نام آبشاری شناخته می شود. این نوع پکینگ از صفحات موربی تشکیل شده است. این صفحات  در فواصل معین از هم نصب می شوند. حرارت از بین لایه ها حرکت خواهد کرد.صفحاتی که در پکینگ نصب می شود عمدتا از جنس PVC و با ضخامت حداکثر ۵۰۰ میکرون است. نوع دیگری از پکینگ ها نیز در بازار کولینگ تاورها شناخته شده است با نام اسپلش پکینگ. اسپلش یک واژه لاتین به معنای پاشیدن است .

همانطور که از نامش پیداست آب به قطرات ریز تبدیل می شود تا حرارت زودتر و بهتر از آب داغ به هوا منتقل شود. نوع دوم پکینگ بیشتر برای آب هایی که سختی بالایی دارند مانند پالایشگاه های صنعتی استفاده می شود. همانطور که پیشتر شرح داده شده کار پکینگ ایجاد تماس و سطح بین آب داغ و هوا است پس این سطوح بسیار مهم هستند . باید جنس و نوع مناسب این کار برای سطح ها انتخاب شود. چرا که با ایجاد مشکل در این قسمت کل کولینگ تاور بی استفاده خواهد ماند.
طراحان کولینگ تاور برای تولید سطوح پکینگ ها باید مواردی همچون دمای آب گرمی که وارد دستگاه می شود، نوع آب ورودی مبنی بر اسیدی یا باز بودن، مقدار سختی آبی که در دستگاه جریان دارد را در نظر بگیرند.

قیمت کولینگ تاور های فایبرگلاس

دستگاه کولینگ تاور با توجه به انواع کاربرد آن در جاهای مختلف قیمت های متفاوتی دارد. همچنین به طور کلی قیمت گذاری روی آن ها بر اساس دو واحد شمارش است. واحد شمارش اول بر اساس محاسبه هر بلوک است و واحد شمارش بعدی براساس میزان متر مکعب است. اگر مبنای قیمت گذاری بر اساس بلوک باشد این نکته حائز اهمیت می شود که بلوک کولینگ تاور در حالت استاندارد حدودا معادل ۳۰*۳۰*۱۲۰ است. اما اگر ملاک قیمت گذاری کولینگ تاورها بر اساس متر مکعب باشد با برش پکینگ برج خنک کننده میزان پرت یا اضافه آن نیز روی قیمت پایه آن محاسبه خواهد شد. هرچند درصورتی که بلوک ها ابعاد معین و قابل بخش پذیر داشته باشند محاسبه حالت دوم با اول زیاد تفاوتی نخواهد کرد. به طور کلی قیمت گذاری پایه روی کولینگ تاورهای فایبرگلاس در ایران با توجه به کاربرد آن ، حجم مورد نیاز و ابعاد برش برای آن تعیین می شود. نوع پکینگ استفاده شده روی دستگاه کولینگ تاور نیز روی قیمت گذاری موثر خواهد بود. بسیاری از تولید کنندگان برای برای متعادل کردن قیمت دستگاه کولینگ تاور طراحی و محاسبه را بصورت رایگان انجام می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید