برج خنک کننده کولینگ تاور فایبر گلاس فلزی دستگاه تزریق پلاستیک

برج خنک کننده

آیا شما به دنبال خرید کولینگ تاور برای دستگاه تزریق پلاستیک خود هستید؟ به نظر شما برج خنک کننده فایبر گلاس و فلزی چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ مهم ترین دلیلی که سبب شده است میزان خرید کولینگ تاور در مقایسه با چیلر های خنک کننده بیشتر باشد کدام است؟

دستگاه های تزریق پلاستیک اعم از افقی، عمودی و یا تزریق بادی در زمان کار گرمای قابل توجهی تولید می کنند. این گرما در صورت عدم مهار می تواند به دستگاه آسیب برساند. همانگونه که می دانید روغن در ساختار دستگاه های مذکور کاربرد فراوانی دارد. عملیات تزریق و نیز خنک نمودن محصول تولیدی توسط دستگاه های تزریق پلاستیک و ماشین آلات پلاستیک بادی با استفاده از روغن صورت می پذیرد.

همانگونه که بیان شد دستگاه تزریق پلاستیک و دستگاه بادی حرارت بسیار زیادی تولید می کنند که این حرارت توسط روغن از دستگاه گرفته می شود. حال اینکه روغن موجود درون دستگاه پس از گرفتن حرارت دستگاه گرم شده و اگر خنک نشود آسیب های جبران ناپذیری به دستگاه می رساند. حال چاره چیست؟ چگونه می توان روغن دستگاه های مذکور را خنک نمود؟

چیلر و برج خنک کننده

خنک کردن دستگاه تزریق پلاستیک و دستگاه پلاستیک بادی فقط یک راه دارد. و آن هم این است که روغن داغ شده دستگاه به تدریج از آن خارج شده و توسط دستگاهی دیگر خنک شده و مجددا به درون دستگاه تزریق گردد. وظیفه خنک کردن روغن بر عهده چیلر و یا کولینگ تاور می باشد. از آنجایی که برج خنک کننده یا همان کولینگ تاور در مقایسه با چیلر از قیمت بسیار مناسب تری برخوردار می باشد، اکثرا از یک کولینگ تاور در کنار دستگاه های مذکور استفاده می گردد. امروزه کولینگ تاور در سه نوع فلزی و فایبر گلاس و بتنی تولید می گردد. برای آشنایی با انواع کولینگ تاور فلزی و کولینگ تاور فایبرگلاس و برج خنک کننده بتنی ما را با مطالعه ادامه این مقاله همراهی نمایید.

اجزای برج خنک کننده

اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده یک برج خنک کننده فارغ از نوع آن عبارت اند از: فن ها، پکینگ ها، حوضچه و قطره گیر ها

فن برج خنک کننده ممکن است در انواع محوری یا سانتریفیوژ باشد. چرخش فن ها نقش موثری در خنک سازی آب دارد. پکینگ ها که در دو نوع غشایی و اسپلش هستند با افزایش سطح تماس آب با هوا فرایند خنک کردن آب را تسریع می نمایند. بخش زیرین برج خنک کننده به حوضچه ها اختصاص دارد. حوزچه ها آب خنک شده را  در خود ذخیری نموده و آن را به سمت سیستم خنک سازی هدایت می نمایند. تیغه های قطره گیر نیز باعث می شوند که همه آب درون برج خنک کننده مانده و از پراکندگی ذرات آب جلوگیری شود.

برج خنک کننده فلزی

بدنه فلزی این نوع کولینگ تاور از جنس گالوانیزه می باشد. از این رو به آن برج خنک کننده گالوانیزه هم گفته می شود. برج خنک کننده گالوانیزه نسبت به کولینگ تاور فایبرگلاس ارزان قیمت تر می باشد. اما بطور کلی خرید کولینگ تاور فایبرگلاس بیشتر توصیه می گردد.

برج خنک کننده فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبر گلاس که امروزه در ایران تولید می گردد، دارای اشکل مدور و مکعبی می باشد. قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس مدور نسبت به برج خنک کننده مکعبی تقریبا یکسان می باشد. برج خنک کننده گرد نام دیگر برج های مدور می باشد. امروزه بیشتر برج های خنک کننده ای که در ایران به فروش می رسند از نوع فایبرگلاس می باشند.

برج خنک کننده بتنی

همانگونه که بیان شد، برج خنک کننده بتنی از سازه بتنی ساخته شده است. با توجه به اینکه این نوع برج ها کاربردی در صنعت پلیمر و در کنار دستگاه های تزریق پلاستیک و دستگاه پلاستیک بادی ندارند، از پرداختن به آن صرف نظر می نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید