خرید دستگاه کولینگ تاور فایبرگلاس مکعبی و مدور

کولینگ تاور

خرید دستگاه کولینگ تاور می تواند یک فاکتور بسیار مهم و کلیدی در تجهزیرات کارخانه های صنعتی و شیمیایی باشد. هرچند اخیرا دستگاه کولینگ تاور از نوع فایبر گلاس مکعبی و مدور در بسیاری از مجتمع های بزرگ حتی آپارتمان های مسکونی نیز استفاده می شود. کار اصلی این دستگاه حجیم که در اشکال مختلفی تولید میشود خنک کردن و پایین آوردن دما است.

دستگاه کولینگ تاور مکعبی و مدور به دلیل شکل هندسی مناسبی که دارد مورد توجه بسیاری صاحبان صنایع قرار گرفته است. هندسه ی مکعب از لرزش دستگاه کولینگ تاور در هنگامه ی کار می کاهد و در مقابل وزش بادهای شدید مقاوم است. از طرفی به دلیل شکل عمودی و ایستاده دستگاه کولینگ تاور جای کمتری اشغال میکند و نصب تجهیزات داخل آن بسیار ساده است. در خرید دستگاه کولینگ تاور مکعبی و مدور به جنس بدنه و تجهیزات آن باید دقت زیادی داشت، نوع فایبرگلاس یک جنس بی نظیر در تولید این دستگاه هاست. مهمترین دلیل مرغوبیت آن هم جلوگیری از رسوب و اکسید شدن بدنه و لوله ها است.

انواع کولینگ تاورها

دستگاه های کولینگ تاور بر حسب نوع استفاده انواع مختلفی دارند. کارخانه های شیمیایی که با روغن های صنعتی چرخ تولیدشان را میگردانند نیاز مبرمی به یک سیستم خنک کننده دارند، مثلا دستگاه تزریق پلاستیک یکی از دستگاه هایی است که اگر در کنارش یک دستگاه کولینگ تاور از نوع مکعبی و جنس فایبر گلاس باشد تولیدات مقرون به صرفه ای خواهد داشت. اما نکته قابل توجه دیگر که باید درباره دستگاه کولینگ تاور گفت انواع آن است. شما با توجه به استفاده خود می توانید یک دستگاه کولینگ تاور مدار باز و یا مدار بسته خریداری کنید. به طور کلی یک دستگاه کولینگ تاور حرارت بیش از حد آب موجود در سیستم های تهویه یا یک دستگاه صنعتی را می گیرد و به هوای اتمسفر انتقال می دهد.

اما در دستگاه کولینگ تاور مدار بسته و مدار باز یک تفاوت عمده وجود دارد، در سیستم مدار باز آب داغی که داخل دستگاه با فشار وارد می شود در معرض مستقیم هوای اتمسفر قرار دارد و یک جریان آب متصل همواره در حال ورود به دستگاه کولینگ تاور مدار باز است. اما در دستگاه کولینگ تاور مدار بسته هیچ تماس مستقیمی بین آب داغ و هوا وجود ندارد و جریان آب منصل هم در کار نیست.
در تمامی دستگاه های کولینگ تاور از دماهای تقریبا یکسانی در سه جا استفاده می شود، دمای آب ورودی و دمای آب خروجی و دمای رطوبت هوا. همچنین میزان آبی که در دستگاه کولینگ تاور جریان دارد نیز یک حد معین و استاندارد دارد.

تجهیزات کولینگ تاور مکعبی

بسته به نوع انتخاب صاحبان صنایع مبنی بر دستگاه کولینگ تاور مدار باز یا مدار بسته نجهیزات آن ها متفاوت است. اما در هردوی آنها این تجهیزات مشترک است: یک فن که دارای موتور الکتریکی قوی باشد ، سیستم ورودی آب داغ و سیستم خروجی آب خنک. البته شکل و شمایل سیستم ورود و خروج آب در آن ها متفاوت است. تفاوت تجهیزات آن ها در به کار بردن نحوه خنک کردن آب است. در دستگاه کولینگ تاور مدار باز آب در معرض مستقیم جریان هوا و زیر فن ها پمپاژ می شود اما در دستگاه کولینگ تاور مدار بسته از لوله هایی به نام کوئیل استفاده می شود که حالت خم و تاخورده دارند و جریان آب فقط در آنها در حرکت است.

گفتنی است که جهت حرکت آب در آنها به شکل تقریبا عمودی و از پایین به بالا است. دریک دستگاه کولینگ تاور مدار باز از پکینگ ها نیز استفاده می شود، این قسمت کار کاهش سرعت آب ورودی بعلاوه تماس بیشتر آب با هوا را انجام می دهد.همچنین قطره گیر که بین فن ها و پکینگ ها نصب می شود از خروج ذرات آب جلوگیری میکند.


خرید دستگاه کولینگ تاور

اگر به دنبال خرید دستگاه کولینگ تاور هستید و میخواهید مصرف آب کمتری داشته باشد و یا حتی از پساب آب مصرفی در مجتمع خود برای دستگاه کولینگ تاور استفاده کنید حتما در انتخاب جنس دستگاه کولینگ تاور دقت لازم را به عمل آورید. جنس فایبر گلاس که در این سال ها از استقبال خوبی روبرو شده است، از الیاف شیشه با مواد پلیمری ساخته شده و استحکام بالایی دارد و استهلاک دستگاه را به خوبی مدیریت میکند، چرا که سختی آب و رسوبات را از بین می برد و همین امر موجب طول عمر بدنه دستگاه کولینگ تاور می شود. همچنین بهترین نوع فن مورد استفاده در دستگاه کولینگ تاور از نوع گریز از مرکز  است که گردش آب در آن به صورت باز و بسته اجرا شود. خنک سازی میتواند دو حالت داشته باشد.

در یک حالت از استفاده شود و در حالت دیگر بدون فن سیستم خنک کننده کار کند که البته به زمان بیشتری نیاز دارد. از طرفی با انتخاب دستگاه کولینگ تاور مکعبی و مدور به جای کمتری برای نصب دستگاه کولیتگ تاور نیاز دارید بعلاوه اینکه از مزایای خوب این شکل هندسی استفاده خواهید کرد. دستگاه کولینگ تاور فایبرگلاس مکعبی با هزینه مناسب و راندمان بالا با کمترین صدا و مصرف انرژی بهینه گزینه خوبی برای انتخاب شما خواهد بود.

تصفیه آب کولینگ تاور فایبرگلاس

همانطور که پیشتر اشاره کردیم برای جلوگیری از مصرف آب بسیاری از صنایع دوست دارند از پساب و آبهای زائد تولید شده در واحد صنعتی خود استفاده کنند. همچنین در ساخت کولینگ تاور مدار بسته آب جدیدی وارد سیستم نمی شود و وقتی آب خنک از دستگاه کولینگ تاور به مصرف می رسد و داغ می شود دوباره وارد چرخه دستگاه می شود. هرچند که جنس فایبر گلاس جنس مرغوب و ضد رسوب است اما با گذشت زمان و یا استفاده از آبهای آلوده ممکن است باز هم مشکلاتی ایجاد شود، اگر سیستم تصفیه آب وجود نداشته باشد بزودی باید به فکر تعمیر و حتی شاید تعویض بعضی قطعات باشید . پس بهترین کار پیشگیری از اوضاع بحرانی است. با یک هزینه کم در ابتدای نصب دستگاه کولینگ تاور و به کار بردن سیستم تهویه آب قبل از ورود آب به دستگاه این پیشگیری به خوبی انجام می شود. با تصفیه آب  فلزات سنگین مانند کلر  حذف می شوند و از رسوب و تشکیل نمک ها با خاصیت انحلال آن ها جلوگیری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید