دستگاه تزریق پلاستیک خط تولید درب بطری آب معدنی نوشابه

دستگاه تزریق پلاستیک

آیا از تعداد و نوع دستگاه های کاربردی در خط تولید انواع بطری و درب بطری نوشابه و آب معدنی و یا سایر انواع بطری پت اطلاع دارید؟ به نظر شما دستگاه تزریق پلاستیک مناسب برای تولید پریفرم می بایست دارای چه ویژگی هایی باشد؟ آیا می توان بوسیله یک دستگاه تزریق پلاستیک پریفرم و درب بطری را تولید کرد؟

از جمله مهم ترین نمونه های بطری پت می توان به بطری نوشابه، بطری آب معدنی، بطری نوشیدنی های گازدار دیگری نظیر ماء الشعیر، بطری روغن، بطری آب رادیاتور خودرو ها و بسیاری دیگر اشاره نمود. امروزه این محصول پرکاربرد و ارزان قیمت تقریبا در صنایع بسته بندی انواع مایعات خوراکی، صنعتی و شیمیایی کاربرد چشمگیری دارد. اما سوال اینجاست که بطری پت چگونه تولید می شود؟ آیا تفاوتی بین خط تولید بطری نوشابه و خط تولید بطری آب معدنی وجود دارد؟ در این مقاله به بررسی ماشین آلات مورد نیاز برای تولید انواع بطری پت پرداخته ایم. پیشنهاد می کنم ما را با مطالعه ادامه مقاله همراهی نمایید.

دستگاه تزریق پریفرم

پریفرم یا همان پت توسط دستگاه تزریق تولید پریفرم بسته به نوع قالب می تواند در اندازه ها و وزن های مختلف تولید گردد. معمولا پریفرم را در وزن های ۲۰ الی ۴۸ گرم در ایران برای کاربرد های مختلف تولید می کنند. با توجه به اینکه تعداد کویته های قالب چند عدد می باشد و وزن هر پریفرم می توان قدرت گیره و ظرفیت تزریق دستگاه تولید پریفرم را تعیین نمود. برای مثال اگر بخواهیم پریفرم ۲۱ گرمی با قالب ۳۲ کویته تولید نماییم می بایست از دستگاهی استفاده کنیم که حدود ۱۰۰۰ گرم ظرفیت تزریق داشته باشد. از این رو دستگاه تزریق پلاستیک ۳۰۰ تن و یا دستگاه تزریق پلاستیک ۳۲۰ تن می تواند انتخاب شایسته ای باشد.

دستگاه تزریق پریفرم پت در مقایسه با ماشین آلات تزریق پلاستیک معمولی دارای اکسترودر، بدنه و گیره بزرگتری بوده و از ظرفیت تزریق بالاتری برخوردار هستند. از این رو معمولا ۱۰ الی ۲۰ درصد از دستگاه های معمولی گران قیمت تر به فروش می رسند.

دستگاه بادکن بطری

دستگاه بادکن پت یا دستگاه بادکن پریفرم وظیفه دارد که پریفرم تولید شده توسط دستگاه تزریق پلاستیک را توسط گرما با نموده و به شکل قالب نصب شده بر روی خود درآورد. دستگاه بادکن می تواند دستی یا نیمه اتوماتیک و همچنین اتوماتیک باشد.

دستگاه تزریق درب بطری

دستگاه تزریق پلاستیک مناسب برای تولید درب بطری در زمره دستگاه های تزریق پلاستیک همه کاره و یا معمولی قرار دارد. بسته به اینکه درب بطری شامل چند قسمت یا قطعه می باشد، می توان از چند دستگاه تزریق پلاستیک و قالب مجزا برای تولید درب بطری پت بهره برد. در تعیین مشخصات این ماشین نیز به تعداد کویته های قالب و همچنین وزن محصول توجه می کنیم. دستگاه های تزریق پلاستیک معمولی و پت زن ساخت راد ماشین از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. بطوری که دستگاه های همه کاره راد ماشین شامل ۲ و ماشین آلات تزریق پریفرم ۳ سال گارانتی می گردند. در حالی که دستگاه های وارداتی چینی نهایتا ۱ سال گارانتی دارند.

قالب بطری پت

قالب بطری پت یا همان قالب پریفرم معمولا در انواع ۱۲، ۲۴، ۳۲، ۴۸ و ۹۶ کویته ساخته می شود. که با توجه به وزن واحد محصول تولیدی می تواند در تعیین دستگاه تزریق پلاستیک موثر واقع شود. در حقیقت در تولید بطری با کیفیت خوب و شکیل نقش قالب به اندازه نقش دستگاه تزریق پریفرم اهمیت دارد. از این رو برخی از مشتریان ما در پی خرید قالب های با کیفیت از کشور هایی نظیر چین می باشند. بدیهی است که قیمت قالب ساخت شرکت های بزرگ چینی در مقایسه با قالب های پریفرم ایرانی از قیمت بالاتری برخوردار می باشند.

قالب درب بطری

قالب درب بطری همانگونه که بیان شد می تواند با توجه به چند قطعه بودن محصول، چند دست باشد. از آنجایی که شکل و اندازه درب بطری های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد، برای تولید هر نوع بطری پت می بایست از قالب درب بطری منحصر به فردی استفاده نمود. برای مثال در نوشیدنی های گازدار نظیر نوشابه نگهداری گاز بسیار اهمیت دارد. بنابراین قالب درب بطری نوشابه می بایست گازبند باشد. در حالی که تولید درب بطری آب معدنی شامل این محدودیت نمی باشد.

خط تولید بطری نوشابه

اگر بخواهیم بصورت کامل یک خط تولید بطری نوشابه در دو سایز را بیان کنیم می بایست به ماشین آلات زیر اشاره نماییم.

  • دستگاه تزریق تولید پریفرم: پیشنهاد می گردد برای تولید هر سایز بطری از دستگاه تزریق پلاستیک مجزا بهره برده شود. درصورتی که از نظر مالی این امر میسر نباشد، می توان با خرید یک دستگاه تزریق پلاستیک مناسب و دو دست قالب در دو سایز مختلف دو نوع پریفرم با وزن متفاوت تولید نمود.
  • دستگاه تزریق پلاستیک درب بطری: همانگونه که بالاتر بیان شد درب بطری نوشابه معمولا دو و یا ۳ قطعه دارد. از این رو توصیه می شود حتی الامکان برای تولید بدنه اصلی درب از یک دستگاه و برای تولید قطعات کوچک تر درب بطری از دستگاه دیگر بهره ببرید.
  • دستگاه بادکن پریفرم: وجود یک دستگاه بادکن نیمه اتوماتیک در خط تولید بطری نوشابه از ضروریات می باشد.
  • قالب بادکن بطری پت و پریفورم: برای هر سایز بطری تولیدی نیاز به قالب های مجزایی برای دستگاه های مورد اشاره می باشد. این قالب ها می توانند ساخت داخل و یا وارداتی باشند.

خط تولید بطری آب معدنی

از نظر ماشین آلات، خط تولید بطری آب معدنی مشابه خط تولید بطری نوشابه می باشد. اما قالب بطری آب معدنی در مقایسه با قالب های بطری نوشابه می تواند ساده تر و ارزان قیمت تر باشد. بعنوان مثال نیازی به گازبند بودن قالب درب بطری آب معدنی نیست در حالی که اگر این امکان در قالب درب بطری نوشابه و دیگر نوشیدنی های گازدار وجود نداشته باشد، طی مدت زمان اندکی گاز از درون بطری خارج شده و از کیفیت محصول کاسته می شود.

Close up of bottle industry

خط تولید درب بطری

امروزه برخی از شرکت ها با خرید دستگاه تزریق پلاستیک و قالب های درب بطری مختلف فقط به تولید انواع درب بطری گازبند برای نوشیدنی های گازدار بویژه نوشابه و درب بطری معمولا در سایز های مختلف برای آب معدنی، آب رادیاتور، روغن ها و … می پردازند. این از این جهت می تواند سودآور باشد که اکثر تولید کننده های مایعات مورد اشاره به تولید بطری و درب آن نمی پردازند. و بر از آن ها که تولید بطری نیز انجام می دهند در بحث تولید درب بطری ورود ننموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید