ساخت کولینگ تاور هیبریدی خشک و تر فایبرگلاس

کولینگ تاور

ساخت کولینگ تاور هیبریدی با ترکیب طراحی کولینگ تاور خشک و تر انجام می شود. و جدیدترین نوع این کولینگ تاور جنس فایبرگلاس آن است.
ساخت کولینگ تاور هیبریدی یکی از نیازهای مهم بازار کولینگ تاور بود که با آمدنش بسیاری مشکلات استفاده از کولینگ تاور خشک و تر حل شد.

قیمت کولینگ تاور فایبر گلاس

از وقتی به جای استفاده از فلزاتی چون آهن در ساخت بدنه و تجهیزات کولینگ تاور از فایبرگلاس استفاده شد، دیگر کمتر کارخانه داری است که به فکر خرید کولینگ تاور با جنس های قدیمی است. چراکه فرسایش و زنگ زدگی و اکسید شدن در طول مدت کوتاهی باعث راندمان پایین کولینگ تاور می شود. قیمت های کولینگ تاور فایبرگلاس متفاوت است بسته به طرح انتخابی شما که کارشناسان ما بهتر به شما مشاوره خواهند داد.

از مزایای کولینگ تاور فایبرگلاس می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

۱- طول عمر زیاد نتیجه استفاده از آلیاژ فایبرگلاس

۲- نتیجه کار بسیار عالی به علت تماس با هوا و طراحی تبخیری

۳- استفاده از بهترین قطعات در تولید کولینگ تاور فایبرگلاس

۴- طراحی به صورت مدور برای ایجاد سیستم گریز از مرکز

۵- استفاده از پدهای پلیمری و سلولزی در داخل برج

۶- دارای سیستم آنتی باکتریال

۷- بهترین انتخاب برای استفاده در کارخانه های تولید پلاستیک

قیمت کولینگ تاور فایبرگلاس، با توجه به طراحی های مختلفی که دارد متفاوت می شود از جمله:

 • جهت جریان هوا به چه صورت باشد: متقاطع، جریان مخالف و جریان موافق
 • نحوه وزش هوا چگونه باشد: نوع طبیعی بدون فن یا اجباری با فن
 • عملکرد فن چگونه باشد: جریان محوری یا گریز از مرکز
 • ساختار کولینگ تاور چگونه باشد: مکعب فلزی، ذوزنقه چوبی و یا فایبرگلاس
 • گردش آب چگونه باشد: به صورت باز یا بسته
  اینکه کدام حالت برای کارگاه شما مفید است توسط مشاوران ما برای شما شرح داده می شود.

کولینگ تاور خشک

در برج خنک کننده مداربسته یا کولینگ تاور خشک، وقتی آب داغ از سیستم وارد برج خنک کننده می شود، هوا مجبور می شود تا بخش کوچکی از آب را به تبخیر برساند. این تبخیر، گرما را از آب حذف می کند و در نتیجه در حوض آب سرد جمع می شود.

عملکرد کولینگ تاور مداربسته مثل کولینگ تاور مدار باز می باشد با این تفاوت که نوع تماس بین آب و هوا به صورت غیر مستقیم است و آب برای خنک شدن به صورت غیر مستقیم در تماس با هوا قرار می گیرد.

آب در یک چرخه، داخل کویل جریان می یابد و چرخش فن باعث انتقال گرما از آب گرم به هوا می شود. بنابراین جابجایی  حرارت از آب به هوا بدون تماس مستقیم  و با استفاده از یک کویل صورت می گیرد. برتری برج خنک کننده مدار بسته نسبت به برج خنک کننده مدار باز این است که در برج های مدار بسته یا خشک دیگر عمل تبخیر انجام نمی شود و هوا فقط گرم می شود. در کولینگ تاور خشک دیگر نیازی به آب جبرانی نیست.

برج خنک کننده مرطوب

یکی از مشکلات مهم در کولینگ تاور مدار بسته یا برج خنک کننده خشک این است که دمای خروجی در آن ها در مقایسه با برج خنک کننده مدار باز مستقیما تابع دمای محیط است، و باعث می شود عملکرد پایین تری داشته باشند. کولینگ تاور تر یا کولینگ تاور مدار باز برای کاهش دمای آب داخل سیستم با هوا تماس مستقیم می گیرد و با عمل تبخیر، حجم آب سیال رفته رفته کاهش میابد به همین دلیل باید همواره به داخل سیستم آب شارژ شود. خروجی کولینگ تاور مدار باز بهتر است ولی مصرف برق و آب بالایی دارد.

ساخت کولینگ تاور هیبریدی به شکل ترکیبی از برج های خنک کننده مدار باز و مدار بسته طراحی شد که هم میزان آب مصرفی کمتری دارد و هم راندمان حرارتی بسیار بالا دارد. ساخت کولینگ تاور هیبریدی شامل دو بخش است:

الف) بخش مدار بسته کولینگ تاور که در آن آب در داخل کویل جریان پیدا می کند و به کمک فن سرد می شود

ب) قسمت مدار باز و یا قسمت تر کولینگ تاور که به منظور خنک کردن بیشتر برج و بالا بردن راندمان حرارتی در نظر گرفته شده است.

ساخت کولینگ تاور هیبریدی

در ساخت کولینگ تاور هیبریدی تبخیر و اتلاف آب کاهش یافته است و با کاهش مصرف برق صرفه اقتصادی در آن بهتر است. این نوع برج های خنک کننده دارای ارتفاع بلند هستند و سیستم لوله کشی دقیقی دارند.

ساخت کولینگ تاور هیبریدی به شکلی است که پروانه در قسمت بالا قرار گرفته و هوا را در ارتفاع بلند به جریان می اندازد. کویل در قسمت خشک برج قرار گرفته است و آب سیستم، ابتدا در آن به جریان درآمده و همزمان هوا از روی کویل عبور می کند و دمای آب را کاهش می دهد. حالا همین آب به پایین برج پاشیده شده و با عمل تبخیر به دمای پایین می رسد و در آخر آب خنک که در حوضچه کولینگ تاور جمع شده است به سیستم پمپ می شود. ساخت کولینگ تاور هیبریدی مصرف آب را کاهش داده و میزان خنک کردن مورد نیاز مشتری را ایجاد می کند.

اجزای تشکیل دهنده برج خنک کننده هیبریدی به شرح زیر است:

 1. بدنه برج هیبریدی
 2. ساختار اصلی
 3. حوضچه آب خنک
 4. فن یا پروانه
 5. مبدل های خنک کننده خشک
 6. ماژول های مخلوط
 7. سیستم توزیع آب – اسپری های نازل

در اصل باید گفت ساخت کولینگ تاور هیبریدی به شکلی است که با اصول کولینگ تاور تر کار می کند، در حالی که آن را با سیستم خنک کننده کولینگ تاور خشک تکمیل می کند. هدف از برج هیبریدی کاهش دمای آب خنک کننده با استفاده از هوای اطراف قبل از ورود آب به بخش تر است. هوای داغ در قسمت خنک کننده خشک با هوای مرطوب مخلوط شده است، که نتیجه آن حذف بخار در قسمت خروجی است.
برای تکمیل اطلاعات خود و انتخاب یک کولینگ تاور مناسب برای کاربری محیط کاری خود با کارشناسان ما تماس بگیرید.
برج خنک کننده هیبریدی برای استفاده صنایعی از جمله موارد زیر کاربرد دارد:

 • صنایعی که برای تولید انرژی هستند
 • صنعت پتروشیمی
 • صنایع تولید مواد شیمیایی
 • صنعت پلاستیک و لاستیک

 

دیدگاهتان را بنویسید