سود خط تولید سفره یکبار مصرف پلاستیکی کاغذی

خط تولید سفره یکبار مصرف

آیا با ماشین آلات کاربردی در خط تولید سفره یکبار مصرف پلاستیکی و یا کاغذی آشنا هستید؟ به نظر شما تولید سفره یکبار مصرف تا چه اندازه سود آور است؟

امروزه تولید سفره یکبار مصرف یکی از پر سود ترین شغل های صنعتی می باشد. از آنجایی که سفره یکبار مصرف در دو نوع کاغذی و پلاستکی تولید می گردد، ماشین آلات کاربردی در خط تولید آن ها با یکدیگر تفاوت دارد. البته می توان گفت که مرحله رول کردن و بسته بندی این دو نوع سفره یکبار مصرف با یک دستگاه صورت می پذیرد. در ادامه به تشریح ماشین آلات خط تولید سفره یکبار مصرف و نیز میزان سود آوری حاصل از تولید این محصول خواهیم پرداخت.

خط تولید سفره یکبار مصرف

خط تولید سفره یکبار مصرف پلاستیکی بطور کلی شامل دستگاه های زیر می شود:

 • دستگاه تولید نایلون
 • دستگاه جرقه گیر نایلون
 • دستگاه چاپ نایلون
 • دستگاه پرفراز نایلون
 • دستگاه بسته بندی پبلوپک
 • ملزوماتی نظیر کمپرسور باد، آسیاب و …

وظیفه دستگاه تولید نایلون در خط تولید سفره یکبار مصرف پلاستیکی اکسترود، تولید و رول نمودن نایلون اولیه سفره می باشد که در مرحله بعدی چاپ و پرفراژ می گردد. عرض سفره یکبار مصرف معمولا ۸۰، ۱۰۰ و یا ۱۲۰ سانتی متر می باشد. از این رو دستگاه تولید نایلون مناسب باید انتخاب گردد.جرقه گیر وظیفه باردار نمودن سطح نایلون را بر عهده دارد. این عمل سبب می شود که رنگ چاپ شده بر روی نایلون به راحتی از بین نرود.

در تعیین دستگاه چاپ نایلون مناسب برای خط تولید سفره یکبار مصرف به عرض سفره و تعداد رنگ هایی که در طرح چاپی روی سفره کاربرد دارند توجه می گردد. دستگاه چاپ نایلون تک رنگ و دستگاه چاپ نایلون دو رنگ در خط تولید سفره های یکبار مصرف معمولی و دستگاه چاپ نایلون چهار رنگ و دستگاه چاپ نایلون شش رنگ در خط تولید سفره مجلسی بکار می روند. بدیهی است که هر اندازه عرض نایلون و تعداد رنگ های چاپی بیشتر شود، دستگاه چاپ مورد نیاز نیز گران قیمت تر خواهد بود.دستگاه پرفراژ نایلون در انواع نیمه و تمام اتوماتیک برای خط تولید سفره یکبار مصرف خرید می گردد. با وجود اینکه سرعت کار دستگاه پرفراژ نیمه اتوماتیک بالاتر از دستگاه اتوماتیک است، الزام وجود اپراتور دائم برای آن می تواند هزینه های تولید را بالا ببرد. لازم ذکر که برای رول نمودن سفره کاغذی می باید دستگاه پرفراژ نیمه اتوماتیک خرید شود.معمولا بسته بندی سفره یکبار مصرف بصورت دستی و توسط کارگر صورت می پذیرد. اما بطور کلی دستگاه بسته بندی پیلو پک می تواند برای بسته بندی این نوع محصول طراحی و ساخت گردد.

خط تولید سفره یکبار مصرف کاغذی

ماشین آلاتی که در این خط تولید بکار می روند عبارت اند از:

 • دستگاه تولید سفره یکبار مصرف کاغذی
 • دستگاه چاپ
 • دستگاه پرفراژ سفره یکبار مصرف

گران قیمت ترین دستگاه در این خط تولید دستگاه تولید سفره کاغذی می باشد. این دستگاه لایه از از پلاستیک را بر روی تیشو که نوعی کاغذ شبیه به دستمال کاغذی است، اکسترود می کند. دستگاه اکسترودر مورد اشاره ساخت شرکت های چینی، تایوانی و اروپایی می باشد که از قیمت بسیار بالایی برخوردار است. از این رو تعداد محدودی از صنعتگران وجود دارند که این دستگاه را در ایران خریداری نموده اند.

با توجه به ظرفیت بالای دستگاه تولید سفره کاغذی، مابقی برند های تولید کننده انواع سفره یکبار مصرف، رول تولید و چاپ شده سفره کاغذی را از صنعتگران مورد اشاره خرید نموده و فقط امر پرفراژ و بسته بندی را انجام می دهند.

سود سفره یکبار مصرف

همانگونه که در مقدمه این مقاله بیان شد، تولید سفره یکبار مصرف شغلی پرسود می باشد. برای اثبات این ادعا چکیده مصاحبه ای که با یکی از تولید کننده های این محصول انجام داده ایم را بصورت اعداد و ارقام و محاسبات خدمتتان ارائه می نماییم. با ما همراه باشید.

پیش از اینکه بخواهیم بحث در این مورد را آغاز کنیم باید مواد اولیه مورد استفاده در تولید سفره یکبار مصرف پلاستیکی را بشناسیم. گرانول پلی ایتلن و یا گرانول نایلون اصلی ترین ماده تشکیل دهنده سفره یکبار مصرف می باشد. کربن، رنگ، و یا مستر بچ نیز می توانند در تولید سفره نقش داشته باشند.

بطور کلی در تولید سفره های بسیار با کیفیت مجلسی ترکیب ۹۰ درصد مواد درجه یک و ۱۰ درصد کربن بکار می رود. البته از دانه های رنگی و یا مستر بچ نیز برای رنگی نمودن نایلون و همچنین در مرحله چاپ استفاده می گردد. ترکیب ضعیف تر برای تولید سفره های با کیفیت پایین می تواند مورد استفاده قرار گیرد. بعنوان مقال تولید کننده ای دیگر برای کاهش قیمت تمام شده از فرمول ۵۰ درصد گرانول در جه یک و ۵۰ درصد کربن بهره می برد. در ادامه بصورت مجزا به محاسبه میزان سود برای تولید هر یک از این دو نوع می پردازیم.

فرض کنیم بخواهیم سفره با کیفیت بسیار بالا تولید کنیم. در این حالت با توجه به قیمت مواد اولیه و درصد اختلات با ترکیب ۹۰ درصد مواد درجه یک+ ۱۰ درصد کربن و به ازای هر کیلو مواد اولیه ۵۰۰ تومان رنگ، محاسبات بصورت زیر خواهد بود:

 • قیمت مواد اولیه درجه یک پتروشیمی به ازای هر کیلو گرم ۵۶۰۰ تومان می باشد. با توجه به ترکیب ۹۰ درصدی، هزینه مواد اولیه درجه یک برای ترکیب یک کیلو گرم مواد اولیه ۵۰۴۰ تومان می شود.
 • قیمت هر کیلو گرم کربن ۲۰۰۰ تومان می باشد. برای تولید یک کیلو مواد اولیه از ۱۰ درصد کربن استفاده می شود. بعبارت دیگر ۲۰۰ تومان قیمت کربن بکار رفته در تولید یک کیلو گرم مواد اولیه می باشد.
 • هزینه رنگ نیز برای هر کیلو گرم ۵۰۰ تومان در نظر گرفته می شود.

از این رو قیمت هر کیلو گرم مواد اولیه برابر با ۵۷۴۰ تومان خواهد بود. از طرفی هر رول سفره یکبار مصرف درجه یک ۴۰۰ گرم می باشد. بنا بر این هزینه تولید هر رول ۴۰۰ گرمی ۲۲۹۶ تومان است. با توجه به اینکه قیمت فروش عمده هر رول سفره یکبار مصرف درجه یک ۳۰۰۰ تومان است، میزان سود آوری برای هر رول ۷۰۴ تومان تخمین زده می شود.

از آنجایی که دستگاه تولید نایلون این خط تولید در ساعت حدود ۵۰ کیلو گرم نایلون تولید می نماید، با یک محاسبه کوچک می توان گفت که در هر ساعت ۱۲۵ رول سفره ۴۰۰ گرمی در این خط، تولید می شود. از آنجایی که به ازای هر رول ۷۰۴ تومان سود نسیب تولید کننده می شود، سودآوری یک ساعت کار خط تولید برابر ۸۸۰۰۰ تومان خواهد بود. حال فرض کنیم که دستگاه ها در روز فقط ۱۰ ساعت کار کنند. ( معمولا تولید کننده ها بصورت ۳ شیفت یعنی ۲۴ ساعته تولید می کنند) در این صورت سود آوری برای هر روز کاری ۸۸۰/۰۰۰ تومان و برای هر ماه ۲۶/۴۰۰/۰۰۰ تومان خواهد بود.

حال اگر از ترکیبات ارزان قیمت در تولید سفره یکبار مصرف پلاستیکی بهره برده شود، محاسبات بصورت زیر خواهند بود:

همانگونه که بیان شد یک فرمول ۵۰ درصد مواد اولیه درحه یک و ۵۰ درصد کربن است. در این صورت ۲۸۰۰ تومان گرانول درجه یک ۱۰۰۰ تومان کربن و ۵۰۰ تومان رنگ مصرف می شود که مجموعا هزینه ترکیب یک کیلو گرم مواد اولیه ۴۳۰۰ تومان خواهد بود. رول سفره این تولید کننده ۴۳۰ گرم می باشد و قیمت فروش عمده آن ۲۵۰۰ تومان است. از طرفی هزینه تولید آن با توجه به قیمت مواد اولیه کیلویی ۴۳۰۰ تومان برابر ۱۸۴۹ تومان خواهد شد. بنابراین حاصل تفریق قیمت فروش عمده و هزینه مواد اولیه که همان میزان سود برای هر رول است برابر با ۶۵۱ تومان خواهد شد.

اگر بمانند مرحله قبل محاسبه کنیم تعداد رول هایی که در هر ساعت تولید می شوند برابر با ۱۱۶ عدد خواهد بود. از این رو میزان سود آوری در هر ساعت کار برابر با ۷۵۵۱۶ تومان خواهد بود. اگر ساعات کاری خط تولید در روز را ۱۰ ساعت در نظر بگیریم، میزان سود آوری در روز ۷۵۵/۱۶۰ تومان و در ماه ۲۲/۶۵۴/۸۰۰ تومان تخمین زده می شود.

همانگونه که بیان شد، با توجه به قیمت بالای دستگاه تولید سفره کاغذی، امروزه تولید کننده ها فقط با خرید دستگاه پرفراژ، رول آماده سفره را خرید نموده و آن را پرفراژ و بسته بندی می کنند. بنا به صحبت با تولید کننده مذکور، قیمت خرید رول چاپ شده سفره کاغذی به ازای هر ۱۰ متر ۳۴۰۰ تومان و قیمت فروش پس از پرفراژ و بسته بندی ۳۷۰۰ تومان می باشد. از آنجایی که سرعت کار دستگاه پرفراژ سفره نیمه اتوماتیک حدودا ۷۰ متر در دقیقه است، توسط هر دستگاه در هر دقیقه می توان ۷ رول سفره کاغذی تولید کرد. با توجه به سود ۳۰۰ تومانی برای هر رول، در هر دقیقه ۲۱۰۰ تومان و در هر ساعت ۱۲۶/۰۰۰ تومان و با توجه به ۱۰ ساعت کار در روز ۱/۲۶۰/۰۰۰ تومان و در ماه ۳۷/۸۰۰/۰۰۰ تومان میزان سود آوری تخمین زده می شود.

همانگونه که از اعداد برمی آید سود آوری خط تولید سفره یکبار مصرف بسیار مناسب می باشد. البته هزینه هایی نظیر حقوق و مزایای کارگر، آب و برق، اجراه و یا خرید فضا و … در این محاسبات تداخل داده نشده است. بطور کلی خط تولید سفره یکبار مصرف ۳ الی ۴ نفر نیروی کار نیاز دارد. برق مورد نیاز این خط تولید ۳ فاز حدود ۱۰۰ آمپر می باشد. همچنین سوله مورد نیاز خط تولید سفره یکبار مصرف ۲۰۰ متر مربع با ارتفاع ۵ متر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید