طراحی کولینگ تاور و ساخت برج خنک کننده فایبرگلاس

کولینگ تاور

طراحی کولینگ تاور توسط کارشناسان و مهندسین خبره در کارخانه هایی که تولید کننده هستند انجام می شود. برج خنک کننده بر اساس پارامترهای مختلف طراحی می شود.
طراحی کولینگ تاور در کشورهای دیگر مانند ترکیه، آلمان و آمریکا انجام می شود. اما در کشور ما نیز نمونه های مشابه تولید می شود.

برج خنک کننده یا کولینگ تاور

کولینگ تاور که نام لاتین برج خنک کننده است دستگاه الزامی در کنار دستگاه های صنعتی است.
طراحی کولینگ تاور از زمانی شکل جدی به خود گرفت که دستگاه ها پروسه های طولانی تری را برای یک خط تولید طی کردند و رفته رفته بر دمای فعل و انفعالات آن ها اضافه شد. برای نمونه دستگاه های هیدرولیکی مثل تزریق پلاستیک که با روغن کار می کند. دمای بالای روغن اگر کاهش نیابد منجر به خسارات جبران ناپذیری می شود.

اگر برای خرید این دستگاه مهم نیاز به مشاوره دارید و یا در انتخاب نوع دستگاه کولینگ تاور مردد هستید به شما پیشنهاد می دهیم با خواندن این مطلب دید بهتری نسبت به دستگاه پیدا کنید و سپس با کارشناسان ما تماس بگیرید. تجربه چند ساله ما در زمینه فروش انواع مختلف کولینگ تاور قطعا مشکل شما را حل خواهد کرد. زیرا مشتریان ما عمدتا کارخانجات بزرگ بوده و از راندمان کاری خود راضی هستند.

طراحی کولینگ تاور

برای طراحی کولینگ تاور پارامترهای مختلفی در نظر گرفته می شود. دمای ورود آب گرم به برج خنک کننده، دمای خروج آب سرد از برج خنک کننده، دمای آب و حداکثر دمای مرطوب محل نصب برج خنک کننده از جمله پارامترهای مهم در طراحی یک کولینگ تاور استاندارد است.

اما علاوه بر فاکتورهای بالا عوامل دیگری هم مثل ارتفاع محل نصب، دمای خشک، رطوبت نسبی، کیفیت آب، میزان تداخل و میزان گردش مجدد نیز تاثیرگذار است. به طور مثال در طراحی برج خنک کننده مدار بسته نوع کوئل و ضخامت آن در طراحی تأثیر گذار است. در اصل طراحی برج خنک کننده با نرم افزار برج خنک کننده و یا نمودار تعیین ظرفیت انجام می شود.
مثلا یکی از پارامترهای مهم در طراحی کولینگ تاور حداکثر دمای مرطوب محل نصب کولینگ تاور است.
در طراحی تمام سیستم هایی که در آن ها  تبخیر اتفاق میفتد دمای مرطوب  یک پارامتر مهم است. حداکثر دمای مرطوب در تابستان یا از جداول طراحی سازمان های استاندراد استخراج می شود و یا با محاسبه حداکثر دمای خشک تابستان و رطوبت نسبی از روی جدول سایکومتریک به حداکثر دمای مرطوب در طراحی کولینگ تاور می رسند.

قطعات کولینگ تاور

قطعات برج خنک کننده مجموعه قطعاتی است که در بدنه کولینگ تاور نصب می شود و موجب عملکرد صحیح برج خنک کننده می شود. هر نوع برج خنک کننده بر اساس هدف کاربری خود نیاز به تجهیزات و ملزومات مختلف دارد. قطعه های برج خنک کننده موارد زیر است:
الکتروموتور برج خنک کننده، پروانه، فن برج خنک کننده ، قطعات نگه دارنده سیستم متحرک، نازل ها، لوله های توزیع آب، پکینگ برج خنک کننده، قطره گیر، نگهدارنده های پکینگ و قطره گیر، بدنه و تشت ،فلنج های ورود و خروج و دریچه های هوا. تمام این قطعات باید با طراحی های دقیق و حساب شده تولید شوند تا در عملکرد صحیح کولینگ تاور کمک کننده باشند.

فیلینگ کولینگ تاور

فیلینگ کولینگ تاور یا همان پکینگ برج خنک کننده است که به اصطلاح به آن قلب برج خنک کننده نیز گفته می شود. فیلینگ کولینگ تاور نقش مهمی را دارد، این قطعه حداکثر سطح تماس میان آب و هوا در طولانی ترین بازه زمانی را ایجاد می کند.  تا تبخیر بیش از پیش انجام شود و آب بیشتر خنک شود.

پکینگ برج خنک کننده در دو مدل اساسی اسپلش یا قطره ای و مدل فیلمی طراحی و ساخته می شود. پکینگ ها رفته رفته پیشرفته تر شده و از جنس های مرغوب تری ساخته شدند. قبلا پکینگ ها از چوب اشباع شده ساخته می شدند ولی با پیشرفت تکنولوژی امروزه از پلیمر ها تولید می شوند.

برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی

برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی یکی از متعارف ترین برج های خنک کننده است که قابلیت های فراوانی دارد. نکات مثبت زیادی که در این نوع از برج خنک کننده به کار رفته است باعث شده تا مشتریان بر قیمت بیشتر آن نسبت به انواع دیگر کولینگ تاور موافق باشند و با رضایت این خرید را انجام دهند. فایبرگلاس یک آلیاژ جدید است که خرابی کولینگ تاور را به حداقل می رساند. وزن کم و قابلیت جداسازی کولینگ تاور و قابلیت نصب آسان از مزایای کولینگ تاور فایبرگلاس مکعبی است. شکل هندسی مکعبی نیز مزیت دیگر این دستگاه است. شکل مکعبی دستگاه کولینگ تاور باعث می شود نصب قطعات  در داخل آن به سادگی انجام شود و صدای کمتری از دستگاه در فضا بپیچد.

نحوه  کار برج خنک کننده

برج های خنک کننده نوع خاصی از مبدل های حرارتی هستند و با تماس آب با هوا، دمای آب را کاهش می دهند. هدف از کولینگ تاور، خنک کردن آب سیالی است که در فرایندهای صنعتی و شیمیایی گرم می شود. برج خنک کننده از مهم ترین دستگاه ها در پروسه های صنعتی است و در نیروگاه ها، صنایع های شیمیایی، کارخانه های فولادی و بسیاری از شرکت های تولیدی که خنک سازی فرآیند ضروری است باید به کار بروند.
در دمای گرم و خشک قسمت زیادی از انتقال گرما پنهانی انجام می شود چراکه اختلاف دما بین آب و هوا زیاد نیست اما وقتی هوا سرد می شود انتقال گرما قابل ملاحظه می شود چون در این حالت اختلاف دما بیشتر است.

در کولینگ تاورها هوا و آبی که در دستگاه در جریان است در پکینگ ها با هم در تماس مستقیم هستند بنابراین انتقال حرارت در این قسمت صورت می گیرد.
بسته به نوع کولینگ تاور اینکه مدار بسته یا مدارباز است نحوه کاهش دما متفاوت می شود. در کولینگ تاور مدار بسته هوا و آب تماس مستقیم ندارند اما در کولینگ تاور مدار باز با تماس مستقیم آب  و هوا کاهش دما اتفاق میفتد.
اگر در کارگاه خود نیاز به این دستگاه مهم دارید می توانید از کارشناسان ما مشاوره های کاربردی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید