قیمت کولینگ تاور فایبرگلاس مکعبی مدور در تبریز و اصفهان

کولینگ تاور

قیمت کولینگ تاور فایبرگلاس مکعبی و مدور بسته به موارد استفاده متفاوت است. تولید کنندگان قدر این حوزه در شهرهای صنعتی تبریز و اصفهان درحال اسمبل و طراحی قسمت های مختلف این دستگاه عظیم الجثه هستند.

کولینگ تاور فایبرگلاس مکعبی یکی از پر استقبال ترین کولینگ تاورها در سال های اخیر است. کارخانه ها ، مجتمع های بزرگ مسکونی و بیمارستان ها، پالایشگاه ها  قطعا به وجود کولینگ تاور نیازمند خواهند بود. کولینگ تاور یکی از مشکلات اساسی این مجموعه ها را حل می کند. کولینگ تاور فایبر گلاس یکی از انواع جدید برج های خنک کننده است که گوی سبقت را از تولیداتی که تابه حال در زمینه کولینگ تاور می شده را ربوده است.

انواع کولینگ تاور

کولینگ تاور دستگاه سنگین وزن و بزرگی است که برای خنک کردن آب استفاده می شود. این آب خنک برای کاهش حرارت از تجهیزات و پروسه های صنعتی به کار گرفته می شود. آب که دوباره گرم شد وارد کولینگ تاور می شود. پالایشگاه ها، نیروگاه های حرارتی،سیستم های تهویه مطبوع، دستگاه های تزریق پلاستیک و مجتمع های بزرگ مسکونی یا بیمارستان ها از خریداران کولینگ تاور هستند. کار کولینگ تاور تماس دادن آب دما بالا با هوا است.

اگر بخواهیم کولینگ تاور را دسته بندی کنیم باید ببینیم هر یک بر اساس چه ساختاری آب را با هوا تماس می دهند. بسته به نوع تماس کولینگ تاورها دسته بندی می شوند. دو نوع متداول و معروفی که وجود دارد بر اساس دو مکانیزم است ، کولینگ تاور با مکانیزم جابجایی طبیعی و جابجایی اجباری. همچنین دو اصطلاح کولینگ تاور مدار باز یا کولینگ تاور مدار بسته نیز در میان تولید کنندگان مرسوم است. هرچند اگر اصطلاح کولینگ تاور خشک یا مرطوب را هم شنیدید به معنای همین دو واژه شرح داده شده است. کولینگ تاور مدار بسته همان برج خنک کننده خشک است.

اگر از لحاظ ابعاد و اندازه بخواهیم به توضیح کولینگ تاورها بپردازیم باید گفت از مدل های کوچک آپارتمانی که در پشت بام ها استفاده می شود تا سازه های عظیم الجثه که تا ارتفاع ۲۰۰ متر و قطر ۱۰۰ متر می رسند در بازار وجود دارد. کولینگ تاورهایی که در پالایشگاه ها یا نیروگاه ها نصب می شوند از این قبیل هستند. کولینگ تاور هذلولی و مکعبی از جمله پرکاربردترین کولینگ تاورها برای استفاده ها در مقیاس بزرگ هستند. به دلیل اینکه جای کمتری اشغال می کنند و به صورت عمودی هستند. به طور کلی کولینگ تاورها در سایزهای کوچک بیشتر برای اهداف تهویه هوا استفاده می شوند.

اجزای کولینگ تاور فایبرگلاس

مدل قدیمی جنس کولینگ تاورها نوع فلزی آن ها بود که علاوه بر وزن بسیار سنگین در جابجایی و نصب نیز مشکلات فراوانی داشت. به دلیل استفاده از آهن در بدنه، دچار زنگ زدگی و رسوب سختی آب در آن می شد. البته قیمت کولینگ تاور فلزی خیلی کمتر از نوع کولینگ تاور فایبرگلاس است. اما باید گفت این گرانی واقعا بی دلیل نیست. کولینگ تاور با جنس فایبرگلاس وزن بسیار سبک تری دارد و قطعات آن به صورت جدا از هم می شود و نصب و حرکت آن به سادگی قابل انجام است. قابلیت ضد اکسید و زنگ زدن دارد و در رنگ های مختلف عرضه می شود. شکل هندسی مورد استقبال مدیران مجتمع های صنعتی در حوزه کولینگ تاورها شکل مکعبی است.

کولینگ تاور فایبرگلاس مکعبی یک گزینه ایده آل برای کسانی است که قصد دارند فقط یک بار با اطمینان هزینه کنند. حال به شرح اجزای کولینگ تاور می پردازیم:

بدنه همه کولینگ تاورها دارای یک بدنه هستند که از اجزای داخل آن ها محافظت می کند . اجزای داخلی مثل فن و موتورها.

پکینگ: آکنه یا پرکن  یا پکینگ یک واسط برای انتقال حرارت در کولینگ تاورها است. قطعاتی که در این قسمت کار می شود قطرات آب را ریز ریز می کند و باعث این می شود که سطح تماس آب و هوا بیشتر شود تا حرارت به پایین ترین حد ممکن برسد. این قطعات بیشتر از جنس پلاستیک یا چوب ساخته شده اند. این قطعات که نقش مهمی را در کولینگ تاور انجام می دهند باید از جنس مقاومی باشند که هم سبک باشد و هم مقاومت کمی در برابر جریان هوا داشته باشد. مقاوم بودن موجب می شود که از خوردگی یا خرابی به دور باشند. قطعات آکنه که در کولینگ تاورها استفاده می شوند به دو نوع ترشحی و فیلمی تقسیم می شوند.
پرکننده ترشحی: در این نوع پکینگ آب براثر برخورد با تیغه ها به صورت قطره قطره پخش می شود و در نتیجه سطح وسیعی بین آب و هوا ایجاد می شود.اما چون قطرات آب وزن دار هستند در این دسته ممکن است در اثر جریانی که دائما در حال پاشیدن است از هم گسیختگی ایجاد شود.
پرکننده فیلمی : در این حالت جریان وسیعی از آب روی تیغه ها تشکیل می شود و با روش های مختلف حرارت کاهش میابد.

حوضچه آب خنک حوضچه آب خنک در قسمت پایین کولینگ تاور قرار دارد و آب خنکی که توسط فرایند کاری کولینگ تاور تولید می شود را درخود ذخیره می کند.
فن ها : روی بدنه کولینگ تاور قرار می گیرند و آبی را که از بالای برج روی  صفحه پایین ریخته می شود را خنک می کند.

قیمت کولینگ تاور فایبرگلاس مکعبی

قیمت کولینگ تاور با توجه به کاربرد و میزان سفارشی که داده می شود متفاوت خواهد بود. قیمت گذاری روی کولینگ تاورها بر اساس دو فاکتور است، اگر ملاک محاسبه هر بلوک کولینگ تاور باشد متراژ آن محاسبه می شود. حجم هر بلوک تقریبا معادل ۳۰-۳۰-۱۲۰ است . اگر ملاک محاسبه و قیمت گذاری روی کولینگ تاور بر اساس متر مکعب باشد. میزان پرتی و اضافات آن هم محاسبه می شود و روی قیمت پایه لحاظ می شود. شهرهای صنعتی بزرگ که قطب اصلی فروش کولینگ تاور فایبر گلاس و انواع دیگر آن هستند مانند تبریز و اصفهان اصل قیمت گذاری را اعلام می کنند چرا که خود آن ها طراح و تولید کننده آن هستند. بعلاوه برای تعدیل قیمت، بسیاری از این تولید کنندگان طراحی و محاسبه و مشاوره را رایگان انجام می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید