خانه / خط تولید نایلون / محاسبه سود دستگاه خط تولید نایلون و نایلکس

محاسبه سود دستگاه خط تولید نایلون و نایلکس

آیا تا بحال به محاسبه میزان سود مالی حاصل از خرید دستگاه تزریق خط تولید انواع نایلون و نایلکس پرداخته اید؟ به نظر شما این خط تولید تا چه اندازه می تواند سودآور باشد؟

سوال بزرگی که همواره ذهن کارافرینان را اشغال می کند این است که آیا راه اندازی خط تولیدی که مدنظرشان است سودآوری دارد یا خیر؟ و این که دوره بازگشت سرمایه خط تولید چگونه است؟ از این رو بر آن شدیم تا اندکی در مورد میزان سود آوری خط تولید انواع نایلون و نایلکس صحبت کنیم. این مقاله و اعدادی که در آن برای قیمت مواد اولیه، قیمت فروش محصول و میزان سود بر طبق مصاحبه تلفنی با مشتریان قدیمی راد ماشین نوشته شده است.

سود تولید نایلون فریزر

در مقاله ای به محاسبه میزان سود آوری خط تولید نایلون فریزر پرداخته ایم که می توانید با کلیک بر روی تیتر این پاراگراف به مطالعه آن بپردازید. بطور کلی برای خرید خط تولید کیسه فریزر نیاز به حدود 100 میلیون تومان سرمایه اولیه می باشد. با محاسباتی که صورت گرفت می توان گفت که خط تولید مذکور به ازای 8 ساعت کار در روز ماهانه حدود 11 میلیون تومان سود آوری در پی خواهد داشت.

خط تولید کیسه زباله

همانگونه که می دانید، برای راه اندازی یک خط تولید در ابتدا می بایست از قیمت دستگاه های صنعتی آن اطلاع داشت. از طرفی محاسبه دوره بازگشت سرمایه نیازمند اطلاع از قیمت ماشین آلات خط تولید می باشد. از این رو قبل از اینکه به محاسبه میزان سود آوری خط تولید کیسه زباله بپردازیم، مختصری در مورد دستگاه ها و قیمت تمام شده خط تولید سخن خواهیم گفت.

خط تولید کیسه نایلون همانند سایر انواع نایلون و نایلکس حداقل با دو دستگاه صنعتی تجهیز می گردد: 1. خط تولید کیسه زباله و 2. دستگاه دوخت و برش یا دستگاه دوخت و پرفراژ. این خط تولید می تواند دستگاه های دوخت و برش و دوخت و پرفراژ را توئمان برای تولید کیسه زباله برش خورده و رولی در خود جای دهد. اما در این مقاله فرض بر شده است که یکی از این دو دستگاه خرید گردد.

بصورت تقریبی می توان گفت که قیمت مجموع دو دستگاه تولید و دوخت نایلون خط تولید کیسه زباله حدود 100 الی 120 میلیون تومان می باشد. در ضمن دستگاه تولید رول نایلون این خط تولید 40 الی 50 کیلو گرم در ساعت ظرفیت تولید دارد. از این رو با وجود بیشتر بودن سرعت کار دستگاه های دوخت و برش و یا دوخت و پرفراژ، ظرفیت تولید خط را برابر با سرعت کار دستگاه تولید رول نایلون یعنی 50 کیلو گرم در ساعت در نظر می گیریم. با این فرضیات در سرتیتر بعدی به محاسبه سود اوری خط تولید نایلون زباله می پردازیم.

سود دهی تولید نایلون

از آنجایی که در تولید نایلون از گرانول های بازیافتی، کندری و درجه چندم استفاده می شود، قیمت مواد اولیه ای که می بایست خرید نمود پایین تر از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید نایلون فریزر و دسته دار می باشد. هر کیلو گرم گرانول نایلون زباله قیمتی متغییر در بازه 2000 الی 2400 تومان دارد. ما در این مقاله متوسط قیمت ماده اولیه را 2200 تومان در نظر می گیریم.

طبق اظهارات تولید کنندگان قیمت فروش هر کیلو نایلون زباله با مقادیر 3 الی 5 تن در حدود 2800 و برای تناژ پایین تر قیمت تا 3400 تومان نیز افزایش می یابد. بطور کلی عرف اجرت تولید نایلون زباله در بازار برای هر کیلو گرم 800 الی 1500 تومان می باشد. در فروش های با تناژ بالا قائدتا قیمت مواد اولیه به زیر 2000 تومان برای هر کیلو نیز می رسد. به منظور دقیق تر شدن میزان سود، محاسبات را بر اساس فروش در تناژ بالا و پایین و متوسط بصورت مجزا انجام می دهیم.

سود دهی خط تولید در تناز بالا

همانگونه که بیان شد در تناژ بالا قیمت فروش هر کیلو گرم نایلون زباله 2800 تومان در نظر گرفته می شود. از طرفی قیمت مواد اولیه نیز می بایست حداقل باشد. از این رو برای مواد اولیه نیز قیمت 2000 تومان برای هر کیلو گرم در نظر گرفته می شود. به عبارت دیگر میزان سود برای هر کیلو گرم معادل 800 تومان خواهد بود.

بنابراین می توان گفت که با توجه به ظرفیت تولید 50 کیلو گرمی خط تولید در ساعت، در هر شیفت کاری 8 ساعته مبلغ 320/000 تومان سود آوری خط تولید کیسه زباله می باشد. اگر ماه را 30 روز کاری در نظر بگیریم به ازای 320 هزار تومان در روز 9/600/000 تومان حداقل میزان سود این خط تولید خواهد بود.

سود دهی خط تولید در تناژ پایین

اگر فرض شود فروش با تناژ بالا نبوده و بصورت اندک اندک و با بیشترین میزان سود باشد. در این حالت قیمت مواد اولیه و قیمت فروش محصول را ماکزیمم در نظر می گیریم. بنابراین قیمت مواد اولیه 2400 و محصول 3400 تومان خواهد بود. یعنی میزان سود به ازائ هر کیلو گرم محصول تولیدی معادل 1000 تومان فرض می گردد.

با در نظر گرفتن ظرفیت تولید 50 کیلو گرمی در ساعت، بدیهی است که عدد سود در ساعت 50 هزار تومان و در 8 ساعت کاری (1 روز) 400/000 تومان بدست می آید. با فرض 30 روز کاری در ماه می توان به عدد 12/000/000 تومان برای سود آوری در ماه دست یافت.

سود دهی خط تولید برای فروش متوسط

همانگونه که بیان شد، قیمت ماده اولیه بطور متوسط 2200 و محصول 3100 فرض می شود. از این رو سود تولید هر کیلو گرم کیسه زباله بطور متوسط 900 تومان فرض می گردد. همانند محاسبات بالا میزان سود در هر روز کاری (8 ساعت) 360/000 و در ماه 10/800/000 تومان خواهد بود.

دوره بازگشت سرمایه خط تولید کیسه زباله

با محاسبات صورت گرفته می توان گفت که خط تولید نایلون حرارتی زباله حداقل 6/600/000 و حداکثر 12/000/000 تومان در ماه به ازائ یک شیفت کاری 8 ساعته سود آوری دارد. بدیهی است که در صورت افزایش ساعات کار در روز و یا استفاده از ساعات بیکاری دستگاه دوخت (سرعت کار دستگاه دوخت بیشتر از دستگاه تولید نایلون است) می تواند در بیشتر شدن سود آوری موثر باشد. از این رو می توان گفت که دوره بازگشت سرمایه این خط تولید حدود یک سال می باشد.

سود خط تولید نایلون و نایلکس

نایلون های دسته دار را می توان به دو گروه نایلون های نونی و نایلون دسته دار شفاف که در بسته های 25 کیلو گرمی به فروش می رسند، تقسیم می کنیم. قیمت مواد اولیه هر دو نوع این نایلون ها یکی و در حدود 4600 الی 4800 تومان می باشد. اما قیمت فروش نایلون نونی حدود 300 تومان بالاتر می باشد.

بنابراین نایلون نونی از قیمت فروش حدود 6000 تومانی و نایلکس دسته دار 5700 تومانی برخوردار می باشند. میزان سود در تولید نایلون نونی به ازائ هر کیلو گرم (با در نظر گرفتن بیشترین قیمت برای مواد اولیه) 1200 تومان و برای نایلکس دسته دار 900 تومان می باشد. البته باید به این نگته توجه شود که در این محاسبه بدترین حالت در نظر گرفته شده است. و سود کمترین میزان خود را خواهد داشت.

از این رو سود برای نایلون نونی در ماه 11/520/000 تومان (ظرفیت خط 40 کیلو گرم در ساعت) و برای نایلکس دسته دار معمولی شفاف 8/640/000 خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

 
کانال تلگرام