کولینگ تاور مدار باز فایبرگلاس مکعبی و مدور

کولینگ تاور

کولینگ تاور مدار باز فایبرگلاس مکعبی و مدور یکی از انواع کولینگ تاورها است که هم از لحاظ شکل و هم جنس یکی از بهترین های برج خنک کننده است. استفاده از کولینگ تاور ها در کنار دستگاه های صنعتی به یک الزام مبدل شده است.


کولینگ تاور فایبرگلاس مکعبی و مدور
یکی از کولینگ تاورهایی است که در سال های اخیر استقبال زیادی از آن شده است. کارخانه ها، مجتمع های بزرگ مسکونی و بیمارستان ها، پالایشگاه ها و شهرک های صنعتی از مواردی هستند که به خاطر نوع کارشان و استفاده از دستگاه های هیدرولیکی خصوصا از نوع شیمیایی قطعا به وجود کولینگ تاور نیازمند خواهند بود.

انواع کولینگ تاور چیست؟


کولینگ تاور دستگاه عظیم الجثه و بزرگی است که برای خنک کردن آب استفاده می شود. سیالی که در کولینگ تاور در حال چرخش است آب می باشد. آبی که خنک می شود برای کاهش حرارت از تجهیزات و پروسه های صنعتی به کار می رود. سیستم کار بدین صورت است که وقتی آب دوباره گرم شود وارد کولینگ تاور می شود.

یکی از دستگاه های خنک کننده دیگر با نام چیلر است. اما چیلرها هم قیمت بیشتری دارند و هم به وسیله گاز کار خنک کردن را انجام می دهند. البته راندمان بسیار خوبی دارند و هوای بسیار مطبوعی را ایجاد می کنند.

 

 

نیروگاه های حرارتی،سیستم های تهویه مطبوع، پالایشگاه ها و دستگاه های تزریق پلاستیک و مجتمع های بزرگ مسکونی یا بیمارستان ها از خریداران کولینگ تاور هستند. کاری که کولینگ تاور انجام می دهد به طور خلاصه  تماس دادن آب دما با دمای بالا و هوا است.

کولینگ تاور از جهت سیستم کاری به دو دسته تقسیم می شود. کولینگ تاور مدار باز یا مرطوب دستگاهی است که راندمان خوبی دارد به دلیل آبی که بصورت پیوسته به داخل دستگاه پمپ می شود. این نوع دستگاه کولینگ تاور برای نواحی مناسب است که در آن جا مشکل کم آبی نباشد.

در این نوع دستگاه آبی که وارد دستگاه می شود در معرض مستقیم هوا قرار می گیرد و یا به روش های مختلف توسط پکینگ که داخل دستگاه کولینگ تاور نصب می شود با هوا تماس پیدا می کند.

 

وقتی آب خنک شد به داخل حوضچه که در قسمت پایین کولینگ تاور نصب می شود ریخته می شود. آب که به حد نصاب در حوضچه رسید از طریق پمپ که داخل حوضچه است به لوله ها انتقال داده می شود. این آب خنک از طریق لوله ها به فضا های داخل کارخانه یا غیره روانه می شود.

اگر از لحاظ شکل و اندازه بخواهیم به شرح کولینگ تاورها بپردازیم باید بگوییم از مدل های کوچک آپارتمانی موجود است تا سازه های عظیمی که تا قطر ۱۰۰ متر می رسند. کولینگ تاورهایی که در پالایشگاه ها یا نیروگاه ها نصب می شوند از نوع کولینگ تاور های عظیم الجثه هستند.

کولینگ تاور مکعبی از جمله پرکاربردترین کولینگ تاورهایی است که برای استفاده ها در مقیاس بزرگ به کار گرفته می شوند. شکل مکعبی به دلیل اینکه جای کمتری اشغال می کند و به صورت عمودی نصب می شود استقبال زیادی از آن شده است.

 

 

کولینگ تاور مدار باز فایبرگلاس

کولینگ تاور مدار باز فایبرگلاس یک نوع کامل و عالی از برج های خنک کننده است. کولینگ تاور مدار باز فایبرگلاس با توجه به کاربرد و میزان سفارشی که داده می شود متفاوت خواهد بود. قیمت کولینگ تاور مدار باز فایبرگلاس بدین شکل محاسبه می شود که متراژ دستگاه را محاسبه می کنند و بر اساس متر مکعب در یک قیمت پایه ضرب می کنند.

اگر فکر خرید فایبرگلاس هستید و در مصرف آب مشکل خاصی ندارید و البته راندمان بالایی را خواهان هستید حتما کولینگ تاور مدار باز فایبر گلاس را انتخاب کنید. شاید قیمت بیشتری را پرداخت کنید اما کولینگ تاور مدارباز فایبرگلاس به خوبی گرما را از محیط شما دفع خواهد کرد و عمر طولانی را در کارگاه شما خواهد گذراند.

 

 

شهرهای صنعتی مانند تبریز و اصفهان که از لحاظ صنعتی فعالیت زیادی دارند قطب خرید دستگاه کولینگ تاور مدار باز فایبرگلاس هستند.  البته در این شهرها تولید دستگاه کولینگ تاور مدار باز فایبرگلاس نیز به وفور دیده می شود.

اجزای کولینگ تاور مدار باز فایبرگلاس


سال های قبل جنس کولینگ تاورها از نوع فلزی بود که هم وزن بسیار سنگین داشت و هم در جابجایی و نصب مشکلات فراوانی به همراه داشت. جنس آهن که در بدنه استفاده شده است،به دلیل برخورد با آب دچار زنگ زدگی می شد.

هرچند قیمت این دستگاه مناسب و ارزان بود. هنوز هم این دستگاه خریداران خاص خود را دارد اما خریداران باید بدانند که هزینه های بعدی زیادی را به همراه خواهد داشت. اما کولینگ تاور فایبر گلاس از اکسید شدن جلوگیری می کند و با آب هایی که سختی دارند نیز خوب کار می کند.

 

 

حال اجزای مهم کولینگ تاور مدار باز فایبرگلاس که می توان به شرح آن ها پرداخت:

استوانه یا بدنه همه کولینگ تاورهای مکعبی به شکل استوانه ای هستند که از اجزای داخل آن ها محافظت می کند. اجزای داخلی مثل فن و موتورها داخل بدنه نصب می شوند.

پکینگ کولینگ تاور:  پکینگ یک دستگاه برای انتقال حرارت در کولینگ تاورها است. قطرات آب به وسیله پکینگ  ریز ریز می شوند و باعث این می شود که سطح تماس آب و هوا بیشتر شود تا حرارت خیلی پایین بیاید. این قطعات بیشتر از جنس پلاستیک یا چوب ساخته شده اند.

پکبنگ ها نقش مهمی را در کولینگ تاور مدار باز فایبرگلاس انجام می دهند باید از جنس محکمی باشند که هم سبک باشد و هم مقاومت کمی در برابر جریان هوا داشته باشد.

 


 حوضچه آب حوضچه آب خنک در پایین ترین قسمت کولینگ تاور  مدارباز فایبرگلاس مکعبی نصب می شود و آب خنکی که توسط فرایند کاری کولینگ تاور تولید می شود در آن ریخته می شود.
فن یا موتور خنک کننده  : روی بدنه کولینگ تاور نصب می شوند و آبی را که از بالای دستگاه کولینگ تاور فایبر گلاس روی صفحه پایین ریخته می شود را کاهش دما می دهد وخنک می کند. جنس موتوری که برای فن ها استفاده می شود باید از نوع مرغوبی باشد زیرا فن ها نقش مهمی را در دستکاه کولینگ تاور مدارباز فایبرگلاس بازی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید