ساخت دستگاه تزریق پلاستیک پت زن تولید پریفرم

دستگاه تزریق پلاستیک

تولید بطری پلاستیکی نیازمند دستگاه های تزریق پلاستیک با قابلیت تولید پریفرم و بادکن می باشد. معمولا به دستگاه های مذکور پت زن نیز گفته می شود. به نظر شما آیا ساخت دستگاه تزریق پریفرم با کیفیت بسیار بالا در ایران انجام می پذیرد؟ برای تولید پریفرم با قالب های ۳۲ و یا ۲۴ کویته دستگاه تزریق پلاستیک با چه مشخصاتی می بایست خرید شود؟

بطری پلاستیکی بطور کلی به دو دسته پلی اتیلن و پت تقسیم می گردد. بطری های پلی اتیلن که در صنعت تولید و بسته بندی مواد شیمیایی و بسیاری از مایعات خوراکی کاربرد دارند، توسط دستگاه پلاستیک بادی تولید می گردند. اما نوع دیگری از بطری ها وجود دارند که به آن ها پت گفته می شود. بطری های پت در صنعت تولید و بسته بندی نوشابه، ماء الشعیر، آب معدنی، دوغ و بسیاری از نوشیدنی های گازدار کاریرد دارد. خط تولید بطری پت برخلاف خط تولی بطری پلی اتیلن دارای چند دستگاه متفاوت است. بعبارت دیگر تولید بطری پت چند مرحله دارد که هر مرحله توسط یک دستگاه انجام می پذیرد.

خط تولید بطری پت

بطور کلی خط تولید بطری نوشابه و خط تولید بطری آب معدنی اصلی ترین انواع خطوط تولید بطری پت بشمار می آیند. می توان گفت که بجز درب بطری تفاوتی دیگری در خط تولید این دو نوع بطری وجود ندارد. درب بطری نوشابه و بطور کلی قالب درب بطری نوشیدنی های گازدار می بایست شامل گازبند نیز باشد. در حالی که درب بطری های آب معدنی نیاز به گازبند بودن ندارد.

امروزه شرکت هایی وجود دارند که فقط خط تولید درب بطری در انواع مختلف و بویژه خط تولید درب بطری گاز بند تاسیس نموده و به فروش درب بطری های متنوع می پردازند. همانگونه که بسیاری از شرکت ها نیز فقط خط تولید بطری نوشابه یا خط تولید بطری آب معدنی و یا حتی خط تولید پریفرم تاسیس نموده اند. اما خط کامل تولید پریفرم یا همان بطری پت شامل چه دستگاه هایی می باشد؟ در ادامه به معرفی ماشین آلات خط تولید بطری پت می پردازیم.

دستگاه تزریق پت

این دستگاه همان دستگاه تزریق پلاستیک می باشد. با این تفاوت که سیلندر ماردون دستگاه تزریق پریفرم نسبت به سیلندر ماردون دستگاه تزریق پلاستیک همه کاره تفاوت اندکی دارد. همچنین معمولا دستگاه پت زنی از سرعت عملکرد بالاتری برخوردار می باشد. پریفرم توسط این دستگاه بسته به نوع قالب می تواند برای بطری های ۰٫۵ لیتری، ۱ لیتری، ۱٫۵ لیتری و حتی بالاتر تولید گردد. دستگاه تزریق بطری پت در خط تولید انواع بطری های نوشیدنی گازدار و یا آب معدنی مشترک می باشد.

دستگاه تزریق پریفرم راد ماشین در تناز گیره و ظرفیت های تزریق متنوع تولید می گردد. از این رو مشتریان ما می توانند قالب ۲۴ و ۳۲ کویته و حتی بالاتر را برای تولید پریفرم از ۰٫۵ لیتر به بالا سفارش دهند. امروزه بسیاری از مشتریان در پی خرید دستگاه تزریق پلاستیک چینی برای تولید پریفرم هستند. در حالی که ماشین آلات ایرانی راد ماشین از کیفیت بسیار مناسب و سرعت کار بالاتری در مقایسه با دستگاه های چینی برخوردار می باشند. این شرکت برای اثبات ادعای خود انواع دستگاه تزریق پریفرم را تا ۳ سال تمام یا بعبارتی ۳۶ ماه گارانتی می نماید. این در حالی است که بهترین و معروف ترین ماشین آلات تزریق پلاستیک چینی نهایتا ۱۲ ماه گارانتی دارند.

دستگاه بادکن پریفرم

دستگاه بادکن پت در انواع دستی یا نیمه اتوماتیک و اتوماتیک توسط شرکت های ایرانی ساخت شده و یا از چین و دیگر کشور ها وارد ایران می گردد. دستگاه بادکن وظیفه باد کردن پریفرم با استفاده از حرارت و شکل دادن آن بر اساس قالب به شکل دلخواه را بر عهده دارد. قالب دستگاه بادکن معمولا توسط شرکت های سازنده این دستگاه تولید می گردد.دستگاه تولید درب بطری

این دستگاه در واقع یک دستگاه تزریق پلاستیک است که بسته به ابعاد و تعداد کویته های قالب می تواند در تناژ گیره و ظرفیت های واحد تزریق متنوع انتخاب گردد. همانگونه که بیان شد بطری نوشابه و دیگر نوشیدنی های گازدار می بایست گازبند باشند. در حالی که درب بطری آب معدنی نیازی به این امکان ندارد. قالب درب بطری این دستگاه می تواند عامل اختلاف بین دو وع بطری مذکور باشد.

قالب دستگاه تزریق پلاستیک

واضح است که خط تولید بطری پت شامل سه قالب است. قالبی برای دستگاه تزریق پریفرم، قالبی برای دستگاه بادکن و یک قالب برای دستگاه تولید درب بطری. بالاتر بیان شد که قالب دستگاه بادکن توسط شرکت های سازنده دستگاه و یا دیگر قالب ساز های ایرانی ساخت می گردد. اما ساخت قالب پریفرم و قالب درب بطری در ایران صورت می پذیرد. اکثر قالب های با کیفیت مذکور توسط شرکت های ماشین ساز ایرانی به کمپانی های چینی سفارش ساخت داده می شوند. البته بدیهی است که قیمت قالب مجزای از قیمت دستگاه ها بوده و خرید آن بر عهده مشتری می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید